Wanted... Мъже

Автор: Венцислав Петков

На фона на цялата немотия у нас 240 000 българки изплакаха "Нямаме мъже!"(виж стр. 3).
Това ми напомня за култовата песен на дует Сипматяги "Дамаджани се леят и пияници пеят, а жените им плачат: "Нямаме мъже".
А сега сериозно. Причините за дефицита на мъже у нас не са в пиянството на силния пол, а в демографският проблем, който като зла прокоба тегне над България вече 17 години след настъпването на демократичните промени. Тези дни стана ясно, че закриват села от картата на страната. Откъде другаде, ако не от село тръгва здравото българско семейство? Всички сме чели за многолюдната челяд на чорбаджи Марко от "Под игото", на чиято прелест този Вазов герой се радва при всяко сядане на трапезата вечер. Смелчаците да създават семейства сега са малко, да не говорим за хората, които искат да имат повече от едно дете. На фона на тази социална безизходица те заслужават сериозно признание от обществото, затова че са "дръзнали" да помогнат за възпроизводството на нацията.
При тази тенденция на прогресивно намаляващите представители на силния пол у нас, все повече българки ще се окажат самотни. Съцветието на нежния пол у нас ще вехне недокоснато. Оттам и естественият прираст ще бъде отрицателен.
Факторите
Реално погледнато, има и обективни фактори да не се раждат много деца. Под влияние на развитите общества, и българката започва да мисли все повече за кариера и образование, отколкото за дом. Напуска малкия град или село и отива в големия полис. Критериите й за мъж се вдигат непрекъснато, и в един момент осъзнава, че годините минават, а няма никой до себе си.
В народопсихологията ни се е вкоренило разбирането, че ние сме си "най", което рефлектира най-вече в поведението на мъжката половина. Мачовците ни се чувстват безпогрешни и все по-малко от тях са на мнение, че животът само с една жена е възможен. По малките градове и села заради комплексни причини остават много ергени. Липсата на работа, на амбиции и на жени там прави живота им безсмислен.
Внос
Вносът на мъже е повече шеговита идея, отколкото реалност. Но демографският проблем може да бъде решен с привличането у нас на онези българи, които по стечение на обстоятелствата живеят в други държави. Хората от Молдова, Украйна, Македония и Западните покрайнини биха се чувствали много по-комфортно и близо до корените си на родна почва, пред алтернативата да бъдат асимилирани в чужди държави.
Тъжни са констатациите, че голяма част от населението ни изтича в чужбина или застарява, но това до голяма степен се дължи и на безхаберието на държавата. Липсата на национални планове и стратегии, както и субсидии за борба с демографския срив, са очевидни.
Така ще се получи, че един ден администрацията ще изпищи, че няма работна ръка и интелектуален потенциал у нас, но вече ще бъде късно… 

Източник : "Телеграф" от 18.03.2007 репортаж


Няма коментари:

Публикуване на коментар