Робокоп въдвор ява ред в село Буковлък

Снимка - dobrinovini.com
Автор: Венцислав Петков

Кмет 24 часа в денонощието? И в същото време полицай в населено място, където стават едва 4 престъпления на година? Не, такива хора има само по филмите, биха възкликнали мнозина.
Но се лъжат. Защото в България има такъв човек, който не е Батман от филмите, но работи неуморно за победата на доброто. Той се казва Росен Русанов и кмет на плевенското село Буковлък. Хората в селото го наричат Робокоп (за прякора - виж карето).
Докато чакаме бившия полицай пред сградата на кметството, той идва зад гърба ни с Лада "Нива". От нея слиза добре сложен, потчи двуметров мъж с рокерски дрехи и кожени ръкавици. Минава покрай своя личен джип ГАЗ 62 от 1951 г., който е в забележително добро състояние, и ни кани на разговор в кабинета си.
"Работих 19 години в полицията, а в Буковлък 6 години бях квартален полицай. Познавам лично всеки човек тук, познавам децата му, знам какво може да направи. Дори името на коня му знам", започва разказът си кметът. Той не крие, че управлява село, което е като кошер и само трябва да пламне една искра, за да избухне огън. От 5000 души в Буковлък 3500 са цигани, и едва 1500 са българи. Криминалният контингент тук наброява 2000 души - има сводници, проститутки, крадци, измамници с ДДС.

Намесите

Благодарение на самоотвержените му намеси обаче конфликти и престъпления липсват. "Случвало се е да разтървавам меле от 200 човека, които се бият, да взимам обратно откраднати булки и какво ли още не", разказва Русанов. "Играя ролята на амортисьор, на пружина, която обира вибрациите", шегува се той.
Социалният мир и разбирателството между хората обаче нямаше да мога да ги постигна сам, ако не бяха колегите ми от администрацията и помощта на община Плевен, скромничи Русанов. Той е на крак денем и нощем и спи по 4-5 часа на ден. През останалото време е на обход със служебната "Нива" в търсене на нарушители на реда. Кара без фарове по четвъртокласни пътища, за да дебне среднощни бракониери и крадци.
"Отивам и затварям заведенията точно в полунощ, ескортирам хората да се прибират по домовете си", продължава кметът. Според него ниският интелектуален статус на голяма част от населението в Буковлък, комбиниран с алкохол, превръща тези хора в агресори. Каруците не напускат населеното място след 20 часа, за да не създават опасност по пътищата.
Първото, което прави впечатление на влизане в селото, е чистотата. На много места големи групи цигани с метли и лопати в ръце чистят улици и правят уборки на зелените площи. Около 30 души дежурят за чистотата на селото.

Жертвите

За всичко това, което прави, Русанов е пожертвал личния си живот и свобода. Жена му го оставя преди 8 години, защото не може да търпи честите му отсъствия от дома. Рискът за живота му е ежедневен, има счупени ребра и нарези от бутилки по тялото си. Има едно дете на 14 години, което дори не може да заведе на почивка, защото хайдуците се възползват от отсъствието му и започват да крадат.
Хората са въодушевени от своя кмет. "Много печен човек е Росен. Благодарение на него при нас няма престъпления. Ако не беше той, не знам как щях да се справя", смята Любчо Желязков, българин, който живее в циганската махала на селото. Добре сме, при него има ред и работа, казва циганинът Антон Асенов. Другите роми също са доволни от работата му. Всички му правят път и почести, когато го видят. "Няма да го пуснем да си отиде", обясняват привързаността си към Русанов жителите на Буковлък.
Една от бъдещите му идеи е да построи православен храм в селото. Той е дал предложение за построяването на църковен параклис на първо време, и чака одобрение от кмета на община Плевен.

Приликата

"Хората в селото казват, че Бойко Борисов прилича на мен, а не аз на него", шегува се непринудено Росен Русанов на въпроса за сравнението с поведението на столичния градоначалник. Хората вярват на Борисов, защото той се явява нещо като бялата лястовица в борбата с бюрокрацията, твърди кметът. Той е наясно, че това, което прави за Буковлък и обитателите му е като борба с вятърните мелници. "Аз съм длъжен да го правя като кмет по Закона за МВР, според който основна функция на кмета е контрол на обществения ред в населеното място", твърди Русанов.

Помиряване

Всяка година по инициатива на кмета на Буковлък на Спасовден в селото се дава курбан. "За добро или лошо, в името на идеята нека българи и цигани живеем заедно в мир и разбирателство", обяснява идеята Русанов. Празникът е съпроводен с рецитали, песни и народни хора.
"Искаме хората да отпуснат души, да се разчупи малко еснафският манталитет, натрупан с годините", споделя идеите си Робокоп от Буковлък.
Шофьор на линейка и шеф на ловците
Освен кмет и полицай, Русанов понякога влиза в ролята на шофьор на линейка. Вози нощем със своята кола хора, които имат нужда от спешна помощ. Всяка нощ минимум 10 човека в Буковлък имат нужда от медицинска помощ.
Едно от хобитата на кмета е авджилъка. Той е председател на ловната дружинка в селото. Със свои средства и пари на приятели е възстановил напълно ловната хижа край селото. С джипа и мотоциклета си понякога се включва в офроуд състезанията, които се провеждат близо до Буковлък. Обича македонските песни. На публични места циганите не могат да свирят чалги, а само любимите на кмета "Йовано, Йованке", "Притури се планината" и "Руфинка е болна легнала".

От къде идва прякорът

Историята с прякора на Русанов - Робокоп звучи повече от интересно. "Кръстник" му е бандит от Плевен на име Уката, когото тогавашният полицай Русанов сгащил по време на извършване на престъпление. Започнало преследване. "Гоних го 5 км и накрая го гръмнах в задните части", спомня си кметът. Тогава Уката го назовал Робокоп, защото не пускал никаква аванта на престъпниците. Някои криминални елементи от Буковлък скърцат със зъби и тайно се надяват отново да дойдат онова време, в което са крали на спокойствие. "Мераците им да стоя само в съвета и в кабинета си, за да могат да вършат беозбразия няма да минат", отсича Русанов. 


Източник : "Телеграф" от 29.01.2007 репортаж

Няма коментари:

Публикуване на коментар