Китайско нашествие в Бобов дол

Автор: Венцислав Петков

"Абе, братчед, кажи нещо на китайски, в Бобов дол не забранихте ли вече българския език?!". С тези думи зевзеци от цялата страна напоследък се обръщат към роднините си в миньорското градче.
Причината - инициативата на кметицата Йорданка Каленичкова ученици от прогимназията да изучават китайски език в училище. Нещо повече - тя крои планове за привличане на китайски специалисти в минното дело и леката промишленост.
Идеята се ражда преди около година на празника на Бобов дол - 27-ми октомври. Тогава в градчето пристига политическият съветник на посланика на Китай, когото кметицата нарича "другаря" Хъ. Съпругата на азиатеца попитала случайно децата какви езици знаят, а присъствалите на тържеството хлапета от основно училище "Никола Вапцаров" в града изявили желание да изучават сложните йероглифи.
"Първоначално идеята ми изглеждаше утопия", разказва Каленичкова пред Телеграф. Общинският съвет отпуснал средства за закупуване на учебници и помагала по китайски език, както и за хонорари за учител, и нещата тръгнали, смята кметицата. Така вече почти година 15 ученици, а отскоро и възрастни, вникват в тайните на йероглифите всяка неделя по два учебни часа. Амибицията и на Каленичкова, и на учителите в школото е да бъде създадена паралелка с изучаване на китайски език, който да се учи наравно със западните езици.
Амбициите на кметицата да види китайски инвестиции не спират до тук. Тя изпраща писмо до посланика ни в Китай Ангел Орбецов(син на ясновидката Връбка Орбецова) за побратимяване със сроден миньорски град в милиардната държава. Идвалите на няколко пъти в Бобов дол китайски делегации проявили интерес към създаването на цехове за текстил, към трайните насаждения и хранителната промишленост. Китайците били впечатлени от качествата на специалистите по минно дело в града. Може да се мисли за обмяна на опит между специалисти в тази област, смята Каленичкова.
Какво да говорим за китайските ресторанти, техният здравословен начин на хранене е известен по целия свят, размечтават се жители на Бобов дол при мисълта да похапват пиле в сладко-кисел сос в азиатски ресторант в миньорското градче.
"Като кмет аз искам да работя за благото на хората в общината. Защо да обръщаме погледа си само към САЩ, аз лично се заричам да привлека инвестиции и хора от Русия, Куба, Виетнам, които да работят за развитието на Бобов дол", крои планове амбициозната Каленичкова.
Ученици от гимназия "Никола Вапцаров": Повече искаме да учим този език, отколкото западните
Учениците от 6 до 8-ми клас в миньорския град с трепет рисуват йероглифите в своите тетрадки на квадратчета. "В китайския език липсва буквата "д" и името ми се произнася Лиция", авторитетно обяснява осмокласничката Лидия. "Като кажа кратко "ма", означава майка, а проточено "маа" вече се превежда като кон", с трепет говори за познанията си и нейната приятелка Антония.
Искаме да продължим с китайския, дори настояваме на него повече от това да изучаваме западни езици, смятат учениците.
Йероглифите са трудни за запомняне, защото понякога имат много значения, но ще продължим да учим, категорични са осмокласниците от училище "Никола Вапцаров" в Бобов дол. Повечето от тях са убедени, че с усвояването на езика ще си намерят добра работа, тъй като все още много малко българи владеят китайски. 


Източник: Телеграф - репортаж

Няма коментари:

Публикуване на коментар