Трупове на животни задръстват София

Автор: Антония Чорева, Венцислав Петков

Труповете на умрели животни в София и околните села няма къде да бъдат изхвърляни. Проблемът съществува, откакто е затворено сметището в Суходол от октомври тази година.
Преди мъртвите животни са били изхвърляни на софийското депо. След като обаче капацитетът му се изчерпа и в момента столицата няма сметище, място за умрелите животни няма. Сега софийският боклук се балира и се депонира на площадките на Кремиковци, Требич и Искър.
Труповете на животните няма как да бъдат балирани, обясни заместник-кметът по екологията на столицата Милор Михайлов. Липсата на място, където да се изхвърлят телата им, е на път да се превърне в сериозен проблем, алармира зам.кметът. Той поиска да се регламентират начинът и мястото, където да се носят труповете.
Отровени кучета в кв. "Дружба" не е имало къде да бъдат изхвърлени, а мъртвите им тела са лежали на спирка на градски транспорт няколко дни. Труп на кон също е лежал с дни в покрайнините на софийските улици и въпреки че съседи са се обаждали няколко пъти умрелият кон да бъде прибран, столичното кметство е било безсилно, защото не е имало къде да прибере животното.
38 софийски села имат вече проблем, защото още след наводненията добитъкът им е измрял и няма къде да бъде изхвърлен. Телата на животните гният по селските улици. Някои стопани пък сами се грижат за труповете на домашните им животни, като им измислят импровизирано гробище.
Д-р Ангел Кунчев, епидемиолог: Може да се пипне дизентерия
Пряка връзка между животинските трупове и възникване на епидемии няма, ако не се стигне до контакт с човека при консумация. Може да бъде замърсена и околната среда, ако други животни разнасят месото. Такива опити имаше при наводненията, но подобно месо бързо се познава, защото посинява още след 1-2 дни. Трябва да има строг контрол. Труповете трябва да се събират и да се извозват в екарисажи. При консумация на разлагащо се месо може да възникнат стомашно-чревни зарази, дизентерия, салмонелоза и др.
Избити песове на купчини в изолатор
Немската телевизия "ARD" заснема със скрита камера ужасяваща звукова картина и сцени на българска жестокост към кучетата, хвърлени пребити и полуумрели на купчини в изолатора в столичния кв. "Лозенец".
За повечето кучета не се спазва 14-дневният срок, в който може да се яви собственикът, а ги убиват веднага.
Много български граждани обаче се грижат за бездомните кучета, а лекари и ветеринари, финансирани от западни защитници на животните, организират кастрирането и обезпаразитяването им със своите бригади. Но жълтата книжка на такова куче не е никаква защита за живота му, защото кучкарите печелят двойно колкото учители или лекари. В български магазини се продават дамски палта по 190 евро под прикритие на фалшиви етикети - корейски или азиатски вълк, но експертизата в Германия доказва, че кожата е от български кучета. За едно палто трябва да умрат 14 четирикраки, а само в един склад има 750 палта от кучета, но софийските улици са с неизчерпаем резервоар на суровини, коментира в репортажа си немската телевизия.
Десетки хиляди бездомни кучета има само в българската столица София, които живеят в постоянна опасност да бъдат заловени и хвърлени в изолатора в "Лозенец". В репортажа участва и Руми Бекер от Нюрнберг от германската организация "Лекари в защита на животните".
Нужен е крематориум за домашни любимци, смята Владимир Владимиров от агенция “Анималс”

Урни за куче до 80 лв., ковчезите достигат 100 лв.

Поради забраната за загробване на домашни любимци, ние най-често ги кремираме. Урните струват от 25 до 80 лв., в зависимост от материала, от който са изработени. Ковчезите се подбират в зависимост от големината на животните, и цената им достига до 100-200 лева. Това разказа пред "Телеграф" Владимир Владимиров от погребална агенция "Анималс". Имало е случай стопанин да идва и да поръчва ковчег за кучето си за 5000 лв., защото го смята за член на семейството си. Предлагаме още и евтаназия за животното, ако то е тежко болно. Цената на услугата е от 10 до 40 лв. и се извършва от лекари чрез инжектиране на голяма доза приспивателно. Погребение на животното сме правили само в дворовете на някои богати хора в столичния кв. "Бояна", които са поръчвали и паметници за любимците си. Осигуряваме и всички церемонии по ритуала, препращане за погребение до друг град и оформяне на необходимите документи. Може да се направи аутопсия и да се издаде смъртен акт за животното. За съжаление почти никоя погребална агенция не се издържа само от погребения на домашни животни. В София и околността гробище за домашни любимци няма, и не виждам как ще бъде направено, защото имотите са скъпи, и трябва да заеме прекалено голяма площ, смята Владимиров. Изходът според мен е да се направи крематориум за кучета с по-малки габарити от този за хора. Другата възможност, която съществува и сега, е да ги третират в екарисаж. По този начин, чрез пари и вряла вода, от мъртвите животни се извлича костно брашно, както и съставки за парфюмерия.
Телата не могат да се балират
Телата на мъртвите кучета и домашните животни не могат да се балират, категоричен е зам.кметът по екологията Милор Михайлов. София няма в момента решение на този проблем, тъй като сметището в Суходол е затворено от почти три месеца.
Балите в момента се депонират на местата, където се обработва софийската смет. Труповете не могат да се смесят с останалия боклук и да се балират. Самите бали пък стоят на открито и са под влиянието на атмосферните условия и в тях не могат да гният мъртви животни.

Отпадъци с живак крият опасност

Опасните отпадъци също са голям проблем за София. Луминесцентни лампи, акумулатори и някои боклуци с живак няма как да бъдат преработвани.
Засега столичното кметство няма технология и инсталация, чрез която да обработва опасната смет.
Наредбата за управление на отпадъците вече е готова, но в нея не са регламентирани проблемите с опасните отпадъци и с умрелите животни. В нея различното е, че се обхващат всички видове боклуци. Ще се рециклира битов, строителен и опасен и неопасен боклук. Търси се решение на проблема с трошките, които за 2 години са станали 800. През 2006 година трябва да се рециклират 29\% от отпадъците. 

Източник : "Телеграф" от 16.09.2005 репортаж


Няма коментари:

Публикуване на коментар