“Кремиковци”- призракът на демократичния преход

 Автор: коментар на Венцислав Петков

Колко ли съдби реши завинаги металургичният комбинат "Кремиковци"? Не говорим само за черната статистика на загиналите при трудова злополуки, а и за хилядите натровени от газовете и нарушеното екоравновесие в почвата и във въздуха около предприятието. Към всичко това се добавят и общите задължения на "Кремиковци" АД и на неговата дъщерна търговска фирма "Кремиковци Трейд" ООД, които към месец юни тази година надхвърлят 88.55 млн. лв. и 44 млн. долара.
Трагичните инциденти продължават да бъдат налице, въпреки всички констатации и препоръки на държавни органи и синдикати. Три свидни жертви взе през януари тоталната дезорганизация в предприятието, а вчера още една жена постъпи с черепно- мозъчна травма в "Пирогов".
Проверяващите органи отчитат като масова практика в комбината липсата на ефективна организация и контрол върху спазването на изискванията за безопасност на труда. Самите работници и синдикални лидери пък показват с поведението си, че не са запознати с правилата за безопасен труд и демонстрират незаинтересованост, когато стане дума за закрилата на техните законни трудови права и професионална им ориентация.
Бъдещето на компанията не вълнува никого. И няма как да бъде иначе, след като от печелившо предприятие, носещо големи приходи на държавната хазна, "Кремиковци" се превърна в руина, сееща опасности както за работниците, така и за населението.
Цялата трагична картина около комбината има своето обяснение. Не може да се скрие почеркът на управляващите и ръководителите му, които положиха усилия за неговото съсипване. И на умните глави, които решиха да зачеркнат тежката металургия като отрасъл от икономическата карта на България. При това, без да обърнат внимание, че основите на леката промишленост у нас липсват.
Няма да остане незабелязана и приватизацията на комбината, извършена зад кулисите. Обтекаемите клаузи на приватизационния договор прокараха окончателно пътя на предприятието към пълна разруха. Парламентарна комисия е установила, че собствениците от "Финметанс холдинг" не са изпълнили ангажимента си да инвестират 300 млн. долара в предприятието. До момента били вложени едва 61 млн. долара.
Моментното състояние на металургичния комбинат носи всички белези на прехода към пазарна икономика у нас- разруха, доминиране на личните над обществените интереси, задкулисни игри, незачитане правата на работниците.

А газовите изпарения от комбината тровят живота на хората не по- малко от политиците, които ги управляват.


Източник: ВИЖ - репортаж

Няма коментари:

Публикуване на коментар