Погазеният дълг

Автор: Венцислав Петков

Умуването на депутатите в епичната битка с вота с чужди карти завърши с… един почти исторически напън. Да се въведе глоба и за тези, които са оставили картите си в пленарната зала, за да гласува друг с тях. (виж стр. 4).

В състояние ли е тази мярка да спре гледката на безразборно шарещите пръсти по машинките за гласуване? Реторичен въпрос, още повече като се има предвид и "суровата" санкция за извършителите на подобни злодеяния в размер на…дневната надница.
Гласуването с чужди карти е твърде комплексен въпрос със сериозен морално-политически оттенък, за да бъде свеждано до решение с една глоба. Този проблем дори разклаща устоите на българския парламентаризъм, тъй като октопод е обхванал парламентарните групи от всички цветове без изключение.
В такива моменти крайните гласове ще наддадат вой за въвеждането на механизма на отзоваването, който е съществувал у нас по време на т.нар. тоталитарен период. Макар и крайна мярка, това би могло да бъде едно решение за последователите на Шесторъкия Шива в българското Народно Събрание.
Парадоксът
Не е право, а задължение на един депутат да участва, и то лично в гласуванията в НС. Когато не го прави лично, той нарушава Конституцията, респективно клетвата, която е положил при стъпването си в длъжност. Следователно приетите с чужди карти закони са противоконституционни.
В Полша например гласуването с чужда карта е престъпно деяние, за което е предвиден затвор - от 5 месеца до 3 години. Трябват ли ни нови промени в Наказателния кодекс с решетки за депутатите, за да се осъзнаят най-после какво вършат?
Омагьосан кръг
Целият законодателен процес у нас се оказва опорочен, като се започне още от комисиите. Кворумът е само привиден, а когато се прави, се хаби много парламентарно време. И на всичкото отгоре депутатите имат наглостта да внасят проект за намалено работно време.
На прага на ЕС доверието в институциите е безвъзвратно изгубено, когато политици като Доган с патетичен тон говорят как не стъпват на работа, а хората срещат депутатите по кръчми и кафенета, които кръшкат, вместо да ходят на работа.
Час по-скоро трябва да се излезе от този омагьосан кръг на творенето на закони, изразен най-добре с думите на Нено Димов от ДСБ:

"С чужди карти гласувахме да можем да продължим да гласуваме с чужди карти".


Източник : "Телеграф" от 22.11.2006 интервю

Няма коментари:

Публикуване на коментар