Изритаха десет семейства на улицата

Искат им 7000 лв. за съборетини, измазани с кал и греди, проядени от червеи

Автор: Венцислав Петков

Десет семейства от пловдивското село Войводиново остават на улицата от 15 юни. Една част от тях вече са изведени принудително от блокчетата на бившето Държавно земеделско стопанство. Те не могат да плащат предвидения наем от 1 лев на кв.м.
Блокчетата и къщите сега са собственост на фирма "Земинвест", която е дъщерно дружество на Министерството на земеделието, горите и аграрната реформа/ МЗГАР/. Управителят на фирмата Альоша Зидаров не е склонен на никакъв компромис с разсрочено плащане за бедните семейства.
Повечето от тях са безработни и без образование. Те нямат къде другаде да живеят.
Вече седем семейства са извадени с полиция принудително на улицата. Сега те живеят в мазета и въглищни складове, алармира кметът на Войводиново Димитър Барашки. Той отправи апел чрез вестника строителни и транспортни фирми да отпуснат фургони и вагони, за да се реши поне временно проблемът с настаняването на изгонените семейства. Или поне да се удължи срокът за внасянето на исканите суми.
Жилищата са построени през средата на седемдесетте години. Те са измазвани с кал, мазилката е олющена и напукана, гредите са проядени от червеи. Въпреки това шефът на "Земинвест" е предложил на многодетните семейства да закупят сградите. Експерти са изчислили, че полусрутена постройка от 40- 50 квадрата струва 7000 лв. Малцина са успели да купят сградите.
"78 човека сме, няма къде да отидем", вайкаше се и вдигаше безпомощно ръце Еню Кънчев/ 50 г./, чиято многолюдна фамилия- жена, бременна снаха, син и няколко внучета обитават една от съборетините. Той заяви, че е готов да плаща разсрочено по 100 лв. на месец, само и само да му оставят къщата. Шефът на "Земинвест" Зидаров обаче е неотстъпчив и не желае да преговаря, твърди Кънчев. Той и хората, които остават на улицата са ходили до областния управител на Пловдив и са получили уверения за съдействие. Щом видели, че фирмата е на МЗГАР, не са задвижили въпроса, разсъждава Кънчев. Той няма роднини и въобще не мисли за датата 15 юни, когато челядта му ще остане под открито небе. Дори за квартира няма пари, защото само синът му работи, и то сезонно. Единственият изход вижда в това да остане на палатка, защото трите месеца срок за закупуване на постройката е непосилен за него.
За освободените от ромите сгради ще бъде проведен търг, чиято реална цена ще е много по-висока от 7000 лв. и те ще бъдат продадени за по 12- 15 000 лв. Затова шефът на "Земинвест" бърза да ги освободи, твърдят хора от селото.
"Задължен съм да помагам на хората, малцинствата в един момент не успяха да построят жилища и мислеха, че ще им се размине", заяви пред "ВИЖ" кметът на Войводиново Димитър Барашки. Той каза, че повечето хора нямат близки и роднини, и ще се направи всичко възможно да се настанят временно във фургони и общински парцели. Според него проблемът е в това, че на циганите не им се работи. Във Войводиново имало свободни места за бране на ягоди, но тях ги мързи, казва Барашки.
"ВИЖ" потърси за коментар и шефа на "Земинвест" Альоша Зидаров. Той се държа нагло и грубо пред екипа ни и каза само: "Да не си мислят, че това е като по времето на комунизма. Който има пари плаща и живее. Циганите не са си плащали нито наеми, нито консумативи. Аз не мога да мисля за социално слабите, това е търговско дружество".


Източник : "ВИЖ" от 23.07.2004 -репортаж


Няма коментари:

Публикуване на коментар