Тъй рече ЕС

Автор: Венцислав Петков

Парламентът отново започна работа без консенсус в първия си работен ден през 2006 година. Така дълго бленуваните промени в Конституцията могат и да не видят бял свят, защото няма необходимата политическа воля за това (на стр. 8).
Отколешна българска традиция е да се приемат закони на парче под шапката на някакви мъгляви формулировки от типа "заради ЕС". Ницшеанския (Фридрих Ницше е създател на идеята за свръхчовека- б.а.) стил на високомерие у депутатите, намиращ израза в поговорката "Тъй рече ЕС", започна да минава всякакви граници и да втръсва до болка на хората. Той няма да се промени дори за промени в най-важния закон на държавата - Конституцията.
Още от времето на дядо Славейков и Петко Каравелов депутатите са се обиждали на "народни изедници", сега се обиждат на "комунисти". При тази неразбория все повече се налага мнението, че и у нас трябва да се сформира една горна камара в Народното събрание, която да контролира решенията на пряко избраните народни представители.
С тези темпове по всичко личи, че натискът на Брюксел да се реформираме до март няма да даде резултат. При това положение сме заплашени от риска да влезем нереформирани от законова гледна точка в ЕС, което е по-лошо дори от варианта отлагане за членство.
Всяка от партиите намери свой шанс за изява и политически дивиденти при конституционните промени. На една част от парламентаристите им се видяха малко, на друга - много. Това е проява на мислене и позиция, но времето за протакане, като че ли е изтекло. ЕС няма време да ни чака, когато ни е сложило в най-скоростната лента на магистралното ни присъединяване. Няма единомислие по въпроса за отпадане на депутатския имунитет, което е донякъде и обяснимо - всеки си пази гърба. Имунитетът на народни избраници, прокурори и следователи е необходимо да се махне най-вече, за да не се бунят духовете и недоразуменията в съдебната власт, да не се мислят за недосегаеми. Още е пресен споменът от словоблудствата на прокурора Спартак Дочев, на колегата му Чалъмов, задържал незаконно повече от 72 часа двамата бити от полицията студенти, обвинени, че са лепили плакати на Синагогата, и прочие, и прочие.
За идеята за преминаване на прокуратурата и следствието към изпълнителната власт може да се каже единствено, че това е PR акция на Костов и компания. Зависимостта на прокуратурата от изпълнителната власт винаги е била публична тайна, а по времето на кабинета "Костов" повече от явен факт. На какъв обем от конституционни проблеми ще станем свидетели, предстои да видим, но не бива да се съмняваме, че това ще бъде на килограм, без предварителен консенсус при обсъждането, и с много патаклами.


Източник: Телеграф – в статии

Няма коментари:

Публикуване на коментар